Horlivý vrah novodobého člověka – Infarkt

18.01.2021

Léto. Sluníčko svítí, je příjemně teplo. Krásný den! S rodinou se procházíte přírodou a užívate si života. Ucítíte popichování na hrudníku. Nedáváte tomu velkou váhu. Najednou to přijde.  Ostrý tlak na hrudi. Bolest se šíří dál. Už vystřeluje do levé ruky. Začnete se potit, ztrácíte dech. Slyšíte zvuk sirén. Přijeli. Záchranář se vás na něco ptá. Snažíte se odpovědět, avšak zbytečně. Černo před očima. Mdloba...

I takto může vypadat akutní stav srdeční ischemie - infarkt.

Vznik

Srdce je taky sval. Je to sval, který, jak jste mohli zjistit zde, vykonává nesmírné množství práce. To znamená, že spotřebovává velké množství energie. Pro tu, jako i ostatní svaly, potřebuje živiny. Ty získává z krve - musí být také prokrvováno. K tomu slouží tzv. věnčité (= koronární) tepny.

A právě zde tkví problém. Uvnitř těchto tepen se může usazovat cholesterol. Ten postupem času může vyvolat krevní sraženinu a tepnu zúžit, nebo vůbec ucpat. Část srdce přestává být vyživována, odumírá myokard (= srdeční svalovina). To vede k neschopnosti srdce vykonávat svou práci.

Příčiny

Mezi primární příčiny vzniku infarktu patří: vysoký krevní tlak, cukrovka, nadváha nebo stres. Nemalou roli hraje genetika. (Risk stoupá, pokud někdo v rodině trpěl infarktem či mrtvicí.) Vzniku také napomáhá sedavý způsob života a neslavně známé cigarety. U žen stoupá riziko po ukončení menopauzy.

Příznaky

Nejčastějšími příznaky jsou: dlouhotrvající (přes 10 minut) tlaková svíravá bolest na hrudi (bolest většinou vystřeluje do ramene, krku, levé ruky a lopatky), nadměrné pocení a dušnost. Někdy se objevují bolesti zad, břicha a čelisti.

Velkým problémem bývá identifikovat infarkt u žen, ti často ani nepoznají, že u nich infarkt proběhl. Projevy u nich jsou mnohem mírnější, než u mužů. To ale bohužel nic nemění na závažnosti onemocnění.

První pomoc

Nejdůležitější je čas. Při neposkytnutí potřebné péče včas, může srdce přijít k nevratným změnám. Je proto nutnosti ihned volat záchrannou službu.

Než se ta objeví, je zapotřebí dát základní pomoc samostatně. Ta spočívá v tom, že dotyčného uložíme do polosedu, zajístíme přívod čistého vzduchu a v žádném případě ho nenecháme se jakkoli namáhat. (Může to vést i ke smrti!)

Nemocnému, pokud máme po ruce, podáme půl tablety Acylpyrinu (pokud na ni není alergický), který by měl zastavit zvětšování sraženiny. Je tu ještě možnost postiženému podat osobní léky obsahující nitroglycerin.

Léčba

Léčba začíná již příjezdem záchranné služby. Ta pacientovi, mezitímco ho dopravuje do specializovaného kardiocentra, podá kyslík a léky pro zmírnění bolesti a uklidnění. Tam kardio tým vykoná katetrizaci srdce s následnou tzv. angioplastikou (umělé roztažení postižené cévy).

Naneštěstí někteří pacienti k angioplastice nejsou vhodní. Potom je zvolen tzv. bypass (uměle vytvořené cévní spojení mezi dvěma tepnami). Důležitou součástí léčby je léčba medikamentózní, ta však pacientovi většinou zůstane po celý život. Bohužel po prvním infarktu je velká šance, že bude následovat další, proto je důležitá prevence.

Prevence

Základem prevence je zdravý životní styl. (Tzn. pravidelně cvičit, jíst zdravě,...) U jídla se pokuste co nejvíce zredukovat příjem živočišných tuků. Razantně se nedoporučuje kouření. Předejít srdeční mrtvici se také dá omezením stresu (jak psychického, tak fyzického). Nesmí chybět pravidelné lékařské kontroly.

DALŠÍ ČLÁNKY: