Poslové našeho těla, aneb endokrinní soustava

07.06.2021

V minulých letech se dosti často využívali poslové. Přenášeli potřebné informace a byli nazbytné pro komunikaci ve velkých vzdálenostech. Lidské tělo má také své posly - hormony. A ty jsou vylučovány orgány endokrinní soustavy. O nich tu půjde řeč.

Základní informace

Orgány endokrinní soustavy jsou orgány s vnitřní sekreci vylučující hormony do celého těla krví. Jde o hypotalamus, hypofýzu, epifýzu, štítnou žlázu, příštítná tělíska, slinivku břišní, nadledviny, varlata, vaječníky a placentu.

Hormon

Hormon je chemický posel, jehož úkolem je rozesílání informací od jedné tkáně do druhé. Pro jeho transport se nejčastěji využívá krevního řečiště.

Hypothalamus

Hypothalamus je jednou z částí mezimozku. Jeho úkolem je příprava všech orgánových soustav na zvýšenou fyzickou a psychickou zátěž. Jde také o centrum termoregulace a centrum řídící příjem potravy.

Zároveň ale i vylučuje hormony. A to antidiuretický hormon a oxytocin. Antidiuretický hormon (též vasopresin či ADH) zodpovídá za propustnost ledvinových kanálků pro vodu a její zpětné vstřebávání do krve. Oxytocin je označován za "hormon lásky" či " hormon štěstí". Také ale vyvolává stahy hladkého svalstva dělohy při porodu, stahy svalstva ve vývodech mléčné žlázy při sání kojence a laktaci mléka.

Hypofýza

Hypofýza je spojena s hypotalamem - tím je tvořena tzv. hypotalamohypofyzární soustava. Je složena ze dvou částí - adenohypofýzy a neurohypofýzy.

Adenohypofýza je přední částí hypofýzy. Produkuje celkem 6 hormonů - somatotropin, tyreotropní hormon, adrenokortikotropní hormon, prolaktin, folitropin a lutropin. Somatotropin (též STH) je růstovým hormonem. Při jeho poruše vznikají nemoci gigantismus (abnormální růst skeletu), nanismus (malý růst skeletu) a akromegalie (dochází k zvětšení koncových částí těla). Tyreotropní hormon (též TTH) podporuje vytváření a uvolňování hormonů štítné žlázy. Adrenokortikotropní hormon (též ACTH) řídí kůru nadledvin. Prolaktin (též luteotropní hormon či PRL) je hormon ovlivňující rodičovské chování a řídící činnost mléčné žlázy. Folitropin (též FSH) u žen zodpovídá za ovulaci a tvorbu estrogenu a u mužů za růst semenotvorných kanálků ve varlatech. Lutropin (též LH) vyvolává prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka u žen. U mužů působí na tvorbu testosteronu.

Neurohypofýza je zadní částí hypofýzy. Sama o sobě hormony nevytváří, je pouze jakýmsi "skladištěm" pro ADH a oxytocin.

Epifýza

Český název pro tento orgán je šišinka. Produkuje hormon melatonin, jenž ovlivňuje náš biorytmus.

Štítná žláza

Štítná žláza je tou největší endokrinní žlázou. Nachází se po stranách štítné chrupavky. Produkuje hormony tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin.

Tyroxin a trijodtyronin jsou přímo vázané na jod. Tyto hormony řídí látkovou výměnu, zvyšují spotřebu kyslíku ve tkáních a zvyšují rozpad tuků. Kalcitonin snižuje hladinu vápníku a fosforu v krvi.

Příštítná tělíska

Jde o 4 drobné útvary na zadní straně štítné žlázy. Tvoří se zde hormon parathormon. Ten má za úkol uvolňování vápníku a fosforu z kostí.

Nadledviny

Je to párový orgán, jenž se skládá ze dvou částí - kůry a dřeně. Jsou uloženy v horní části ledvin.

V kůře nadledvin se vylučují kortikosteroidy aldosteron a kortizol. Aldosteron odpovídá za hospodaření se sodnými ionty a zvyšuje resorpci sodíku v distálním tubulu ve sběracích kanálcích. Kortizol nás připravuje na zátěž a má protizánětlivý účinek.

Ve dřeni nadledvin se vylučují adrenalin a noradrenalin. Oba hormony se vylučují při zátěžových stavech a oba zvyšují obsah glukózy v krvi. Adrenalin poté navíc zvyšuje srdeční frekvenci a noradrenalin diastolický tlak.

Slinivka břišní

Slinivka je žlázou jak exokrinní, tak endokrinní. Exokrinní část vylučuje pankreatickou šťávu a tvoří ji až 98,5% buněk celé slinivky. Endokrinní složka slinivky je tvořena tzv. Langerhansovými ostrůvky a vylučují hormony inzulín a glukagon. Jedná se pouze o 1,5% buněk celé slinivky.

Inzulin tvoří beta buňky a jeho úkolem je snižování hladiny glukózy v krvi. To se děje pomocí transportu glukózy z krve do buněk. Glukagon tvoří alfa buňky a funkci má opačnou inzulinu - hladinu glukózy zvyšuje. Normální zdravá hladina krevního cukru je 4,5 až 6 mmol/l.

Pohlavní žlázy

Varlata, vaječníky a placenta jsou pohlavními žlázy.

Varlata jsou mužské párové pohlavní žlázy, v nichž dochází k vývoji spermií. Produkuje se zde testosteron. Ten je zodpovědný za růst penisu, varlat, vousů a ochlupení, za mutování hlasu a nárůst svalové hmoty. Také ovlivňuje zrání spermií.

Vaječníky jsou ženské párové pohlavní žlázy. Leží v pánevní dutině. Vylučují estrogen a progesteron. Estrogen má vliv na produkci vajíček a růst pohlavních orgánů. Progesteron ovlivňuje děložní sliznici a těhotenství.

Placenta je dočasná žláza, jež spolu s plodovou vodou zajišťuje správný vývoj a růst plodu. Produkuje choriogonadotropní hormon a placentární somatotropin. Choriogonadotropní hormon vzniká po oplodnění vajíčka. Právě on zajišťuje možnost těhotenských testů.