Lidské tělo

Zajímajímate se o lidské tělo? Chtěli byste vědět, jak fungují jednotlivé orgány a orgánové soustavy? Rádi byste se dozvěděli o těle na všech jeho úrovních? Jestliže ano, tak tato stránka je pro Vás! 

Trávení je pro náš život přímo nezbytnou schopností. Zajišťuje naše přežití. Je velice komplikovaným dějem a samo o sobě potřebuje žlázy, které ho budou řídit. Právě o tom pojednává tento článek.

V minulých letech se dosti často využívali poslové. Přenášeli potřebné informace a byli nazbytné pro komunikaci ve velkých vzdálenostech. Lidské tělo má také své posly - hormony. A ty jsou vylučovány orgány endokrinní soustavy. O nich tu půjde řeč.

"Jste tím, co jíte," praví staré přísloví. A je tomu opravdu tak. Každý z nás se skládá z toho, co jí. Přeměně něčeho triviálního, jednoduchého a nevšedního jako například rohlíku v součást našeho úžasného, komplexního a doteď stěží pochopeného těla napomáhá trávení. Tento proces nelze nazvat jinak než fascinujícím. V daném článku se seznámíte s...

Každý z nás si v hlavě nese svůj jedinečný vesmír. Vesmír vjemů, pocitů, myšlenek, emocí,.. Vesmír našeho života. A tak jako vesmír tvoří galaxie, tvoří náš mozek neurony. Právě neurony jsou zodpovědné za fungování tohoto vesmíru. Právě neurony řídí všechny pochody v našem tělem. Právě neurony nám přináší dar poznání světa. A právě neurony dávají...

Neustále cirkulící tekutina. Rozvádí pro nás živiny, kyslík, odvádí oxid uhličitý, odpadní látky. Drží nás při životě. Je neustálým bojištěm, kde se odehrává spousta smutných i veselých hrdinských příběhů. Příběhů bitev za náš život.

Tak jako pro oblečení jsou potřebné určité druhy látek, pro orgány jsou různé druhy tkání. Každá tkáň plní nezaměnitelnou funkcí a můžeme s absolutní jistotou říci, že bez schopnosti buněk vytvářet tkáně bychom ani nemohli jako druh vzniknout.

Všem nám je někdy smutno, myslíme si, že se o nás nikdo nezajímá a všem jsme šumafuk. Málokdy si ale uvědomíme zázračnou věc. Nevšímáme si práce bilionů a bilionů malých organismů, které se starají jenom o to, abychom přežili.

[1]Za 24 hodin jím proteče asi 4000 litrů krve; během 70 let života dojde asi ke 2,5 mld. stahů a ochabnutí, díky nimž se 5,5 litru tělesné krve pumpuje do 96 000 kilometrů krevních cév[1]. Ano, mluvím o té úžasné pumpě. O pumpě, bez které bychom nemohli žít. Je až přímo neskutečné, co takový sval v naší hrudí dokáže!