Zajímáte se o lidské tělo? O tom, jaké je na molekulární, mikroskopické i makroskopické úrovni? Co ho tvoří a jak je to vše propojeno? Nebo byste chtěli zjistit něco o nemocích? Jak vznikají? Co vede k jejich vzniku? Jaký mají průběh? Pak také jak se tyto nemoci léčí? Průběh i formu jejich léčby?

Zní vám tyto otázky povědomě? Pak jste tu správně!

Trávení je pro náš život přímo nezbytnou schopností. Zajišťuje naše přežití. Je velice komplikovaným dějem a samo o sobě potřebuje žlázy, které ho budou řídit. Právě o tom pojednává tento článek.

V minulých letech se dosti často využívali poslové. Přenášeli potřebné informace a byli nazbytné pro komunikaci ve velkých vzdálenostech. Lidské tělo má také své posly - hormony. A ty jsou vylučovány orgány endokrinní soustavy. O nich tu půjde řeč.

"Jste tím, co jíte," praví staré přísloví. A je tomu opravdu tak. Každý z nás se skládá z toho, co jí. Přeměně něčeho triviálního, jednoduchého a nevšedního jako například rohlíku v součást našeho úžasného, komplexního a doteď stěží pochopeného těla napomáhá trávení. Tento proces nelze nazvat jinak než fascinujícím. V daném článku se seznámíte s...

Každý z nás si v hlavě nese svůj jedinečný vesmír. Vesmír vjemů, pocitů, myšlenek, emocí,.. Vesmír našeho života. A tak jako vesmír tvoří galaxie, tvoří náš mozek neurony. Právě neurony jsou zodpovědné za fungování tohoto vesmíru. Právě neurony řídí všechny pochody v našem tělem. Právě neurony nám přináší dar poznání světa. A právě neurony dávají...

Nádorové onemocnění je často neviditelným nepřítelem. To může mít za následek velmi tragický konec. Máme však spásu - kvůli neuvěřitelnému pokroku existuje možnost je věrohodně identifikovat a následně léčit. Ano, v tomto článku se dozvíte o vskutku velkém zázraku moderní medicíny - o diagnostických metodách, které již zachránily a stále zachraňují...

Pokud se bavíme o nádorových onemocněních, průměrný člověk bude znát jen pojem rakovina. Ta ale označuje celé spektrum různých onemocnění s jedním společným - buněčné bujení.

Neustále cirkulící tekutina. Rozvádí pro nás živiny, kyslík, odvádí oxid uhličitý, odpadní látky. Drží nás při životě. Je neustálým bojištěm, kde se odehrává spousta smutných i veselých hrdinských příběhů. Příběhů bitev za náš život.

Tak jako pro oblečení jsou potřebné určité druhy látek, pro orgány jsou různé druhy tkání. Každá tkáň plní nezaměnitelnou funkcí a můžeme s absolutní jistotou říci, že bez schopnosti buněk vytvářet tkáně bychom ani nemohli jako druh vzniknout.

Všem nám je někdy smutno, myslíme si, že se o nás nikdo nezajímá a všem jsme šumafuk. Málokdy si ale uvědomíme zázračnou věc. Nevšímáme si práce bilionů a bilionů malých organismů, které se starají jenom o to, abychom přežili.

Smrtonosná zbraň lidstva. Zbraň, se kterou naší nepřátelé nepočítali. Je to zbraň, která vše změnila. Zbraň, která, ačkoliv to zní divně, zachránila miliony životů. A pořád zachraňuje.

Špatný kód. Špatný kód, který dokáže zničit to nejhezčí, nejkrásnější a nejčarovnější, co známe. Špatný kód, co dokáže spáchat tu nejhorší věc, co vůbec lze.

Představíme si operaci, která je pro mnohé zázrakem. Operace, která dává šanci. Šanci na získání toho nejcennějšího pokladu na světě. Šanci na život.

Léto. Sluníčko svítí, je příjemně teplo. Krásný den! S rodinou se procházíte přírodou a užívate si života. Ucítíte popichování na hrudníku. Nedáváte tomu velkou váhu. Najednou to přijde. Ostrý tlak na hrudi. Bolest se šíří dál. Už vystřeluje do levé ruky. Začnete se potit, ztrácíte dech. Slyšíte zvuk sirén. Přijeli. Záchranář se vás na něco ptá....

[1]Za 24 hodin jím proteče asi 4000 litrů krve; během 70 let života dojde asi ke 2,5 mld. stahů a ochabnutí, díky nimž se 5,5 litru tělesné krve pumpuje do 96 000 kilometrů krevních cév[1]. Ano, mluvím o té úžasné pumpě. O pumpě, bez které bychom nemohli žít. Je až přímo neskutečné, co takový sval v naší hrudí dokáže!